Статті 

Проблеми осені — осіння депресія

Ось і настала пора осені — дні коротшають, сонячне світло втрачає свою інтенсивність, а осінні дощі навіюють сум. Такий стан по сучасному називають осінньою депресією.У когось вона може минути легко, а в когось перерости у справжнє захворювання, коли без допомоги лікаря вже не обійтися.

На що потрібно звернути увагу коли тільки почули стукіт осінньої депресії у двері? Якщо вам вже не допомагає впоратися з нудьгою і сумом третя чашка кави, переставляння меблів чи похід по магазинах, то чи допоможуть ліки?

Причини депресії

Причина №1: Осіння депресія починає своє існування тоді, коли стає відчутно менше сонячного світла. Це кінець вересня – початок жовтня. Як тільки сонця стало менше – організм одразу ж реагує на це. Ну а дощі остаточно занурюють у нудьгу. Коли людина бачить низькі хмари, то й настрій одразу погіршується. А ще й уранці ми встаємо, коли ще темно. Все це природні обставини, які спричинюють осінню депресію.

Причина №2: У кожної людини свій верхній рівень стресу. Багато хто просто не помічає, що напружений, тривожиться, поспішає, нервує. Вважає, що це не страшно. Таке ставлення до свого психічного здоров’я призводить до того, що в людини знижується стресостійкість. Звідси й симптоми депресії.

Причина №3: Тривала робота за комп’ютером. Якщо людина багато годин на роботі чи вдома проводить за монітором, або постійно “сидить” у гаджетах, то потрапляє до групи ризику. Так само, як і ті, для кого головне – заробляння грошей, робота, діти, але тільки не власне здоров’я.

Як виявити що вже почалася депресія

Ознака №1. Головна ознака депресії – зниження настрою. Часто це відбувається вранці: ви прокидаєтеся – а настрою немає. Ви розумієте, що потрібно везти дітей до школи, їхати на роботу, а сил немає, енергії немає, встати неможливо. А протягом дня хилить у сон. Або навпаки: вранці ви ще бадьорі, а до півдня чи ближче до вечора схожі на вичавлений лимон.

Ознака №2. Коли люди погано засинають, при цьому ніякі снодійні не діють. Тому що снодійними депресії не вилікуєш.

Ознака №3: Не допомагають і випиті одна за одною чашки кави. Серце вже б’ється, а бадьорість так і не з’являється.

Ознака №4. Найпідступніша – прихована осіння депресія. Це коли перелічені симптоми відсутні, але болить голова, судоми у всьому тілі.

Ознака №5. У декого спостерігаються багатоденні закрепи, при яких проносні засоби не допомагають.

Ознака №6. У чоловіків і жінок відбувається зниження статевої активності. Часом у жінок стає нерегулярним цикл.

Чим небезпечна депресія

Якщо на депресію не зважати, не стежити за своїми емоціями, то вона починає повторюватися щороку. Організм сприймає це як норму. І за осінньою депресією настане весняна, потім – літня. І в результаті депресія переростає в серйозніші діагнози.

Наприклад, вегето-судинна дистонія. Хоч у нас зараз і не визнають це хворобою, але люди не перестають від цього страждати. І якщо дистонію не лікувати, то вона може перерости в гіпертонію.

У багатьох, хто страждає на депресію, спостерігається захворювання щитоподібної залози. Також з’являється втома у суглобах.

Люди гладшають, тому що “заїдають” свої стреси і поганий настрій. Також може проявитися така хвороба, як синдром роздратованого кишківника. Це і здуття живота, бурчання, бігання в туалет. Це ознака того, що депресія вже почалася.

Є й психологічні наслідки. У такі періоди люди можуть призвичаїтися до алкоголю, наркотиків, азартних ігор. А дівчата, які мають гроші, можуть стати шопоголиками. Купуючи річ, вони тимчасово покращують настрій, а потім депресія повертається.

Як врятуватися від осінньої депресії

Дехто намагається змінити не себе, а те, що навколо. Переставляють меблі, роблять ремонт, переїжджають у нове житло. Або від’їздять ненадовго до спекотних країн. Але депресія невдовзі повертається.

Тому потрібно міняти себе. Передусім допомогти може регулярний спорт. Якщо ви соромитеся ходити до спортзалу, то займайтеся вдома, але постійно. Почніть бігати вранці – це допоможе підбадьоритися.

Також рятує їжа яскравих кольорів. Яскраві фрукти, овочі, банани, цитрусові – апельсини, мандарини, лимони. Все, що жовте, помаранчеве – все допомагає. Можна їсти шоколад, сир, горіхи, курагу.

Обов’язково бувайте на свіжому повітрі. Навіть якщо за вікном похмуро, беріть парасольку й вирушайте на прогулянку. Тому що на вулиці, і попри хмари, сонячного світла більше, ніж удома. А ввечері в будинку подбайте, щоб було достатнє освітлення.

Займіться йогою або східними видами спорту. Тільки шукайте тренера, який не просто навчить вас вправам і прийомам, а опановувати себе, керувати емоціями.

Можна розвести у квартирі квіти. Навіть два-три яскраві вазони, за якими ви будете регулярно доглядати, відвернуть вас від сумних думок і нагадають про літо.

Зверніться до психотерапевта. Він вас навчить, як правильно засинати за допомогою самонавіювання, як знімати стрес, щоб не накопичувати його в собі.

І пам’ятайте: часто антидепресанти не допомагають впоратися з осінньою нудьгою. Тим паче ніколи не призначайте їх собі самостійно. Краще на ніч випийте чай із листям м’яти.

Здоров’я і гарного настрою попри осінню пору.

Читайте схожі статті:

Leave a Comment